Attīstošā filca grāmatiņa jeb “Quiet Book”

Man ļoti, ļoti patīk attīstošās auduma grāmatiņas, kurām angļu valodā ir daudz piemērotāks nosaukums “Quiet Books”.  Dažādas grāmatiņu idejas tiku pētījusi jau kopš Toma dzimšanas, jo ir iespējams uzšūt gan zīdainim, gan pirmsskolas vecuma bērniem atbilstošas grāmatas, tikai atšķirsies to saturs un izmantotie materiāli. Pirmajā mazuļa dzīves gadā man tik apjomīgam projektam laika neatlika, tāpēc tas palika kā uzdevums, ko paveikt otrajā gadā, un dažus mēnešus pirms otrās dzimšanas dienas arī tika paveikts! 🙂

Tā kā biju savākusi interesantas idejas dažādiem bērna attīstības posmiem, tad nolēmu grāmatiņu veidot papildināmu – tas nozīmē lapas nesašūt kopā bet sasiet. Par grāmatiņas pamatmateriālu izvēlējos dažāda biezuma filcu, jo filcam neirst maliņas un Toms jau vairs nav zīdainis, kas varētu sūkāt grāmatiņas stūrus.

Jāsāk būtu ar grāmatiņas idejisko izveidi – vai nu pašiem uzzīmējot vai izdrukājot no internetā atrodamajām idejām. Es lappušu dizainu zīmēju pati, bet vairākas idejas ir atrastas Pinterestā. Savukārt šeit jūs atradīsiet jau gatavas idejas ar detalizētu aprakstu un pat piegrieztnēm. Kad zīmējumi gatavi, var pierakstīt, kas un kādās krāsās nepieciešams, un doties uz veikalu.

Nepieciešamie materiāli:

  • dažādu krāsu un biezumu filca lapas (biezākās lappušu pamatam un detaļām, kas būs pielipināmas, piepogājamas utml., bet plānākās aplikācijām)
  • pogas
  • īss rāvējslēdzējs
  • dažādu krāsu un platuma lentītes
  • koka vai plastmasas pērles, kas nav krāsotas vai lakotas (plastmasas jābūt tādām, kas viscaur ir vienā krāsā)
  • piešujamie velcro vai spiedpogas (labāk piešujamās)
  • šķēres, diegs, adata un, ja ir, tad arī šujmašīna

Kad materiāli sagādāti, sagriežam vienāda izmēra filca lappušu pamatnes (piemēram, 15×15 cm) un pārējās detaļas. Ar roku šujot, vieglāk būs šūt pa vienai lapai, bet ar šujmašīnu visas reizē, lai diegu maiņa neaizņemtu vairāk laika kā pats šūšanas process. Pilnīgi visu, protams, ar šujmašīnu nebūs iespējams sašūt un jāatceras, ka arī ar šujmašīnu šūtie diegi ir rūpīgi jānostiprina, sasienot tos mezglā.

Lūk, šie ir manis izvēlētie lappušu dizaini, kas piemēroti bērnam no apmēram 18 mēnešu vecuma:

1. Pāvs ar Toma vārdu kā grāmatas vāciņš. "Spalvas" ar vārda burtiem ir piepogājamas.

1. Pāvs ar Toma vārdu kā grāmatas vāciņš. “Spalvas” ar vārda burtiem ir piepogājamas.

2. Zivtiņas ir kā puzlīte no divām daļām un pa atlasa aukliņu jāpārbīda pērles. 3. Bizbizmārīte. Aiz rāvējslēdzēja ir kabatiņas, kurās var salikt bizbizmārītes lielos punktiņus.

2. Zivtiņas ir kā puzlīte no divām daļām un pa atlasa aukliņu jāpārbīda pērles.
3. Bizbizmārīte. Aiz rāvējslēdzēja ir kabatiņas, kurās var salikt bizbizmārītes lielos punktiņus. Šoreiz punktiņi ir pielipināmi ar velcro, bet varētu izmantot arī spiedpogas.

Šobrīd, tuvojoties otrajai dzimšanas dienai, tieši šīs lappuses patīk visvairāk.

Šobrīd, tuvojoties otrajai dzimšanas dienai, tieši šīs lappuses patīk visvairāk.

4. Lietus mākonis (šāda lappuse iederēsies arī pavisam mazu bērnu grāmatiņās). Pirkstiņu un valodiņas trenēšanai pa lentītēm jābīda "lietus lāses", ar kurām var mācīties arī skaitīt līdz 5. 5. Pulkstenis ar grozāmiem rādītājiem.

4. Lietus mākonis (šāda lappuse iederēsies arī pavisam mazu bērnu grāmatiņās). Pirkstiņu un valodiņas trenēšanai pa lentītēm jābīda “lietus lāses”, ar kurām var mācīties arī skaitīt līdz 5.
5. Pulkstenis ar grozāmiem rādītājiem.

6. Jahta, ar kuras buru mācīties sasiet mezgliņu. Glābšanas riņķi var ielaist ūdenī un ar aukliņas palīdzību izvilkt ārā.

6. Jahta, kuras bura jāsasien ar aukliņu (tā nav pilnībā izvelkama, jo aiz augšējiem caurumiņiem ir sasieta). Glābšanas riņķi (tā vietā varētu būt arī enkurs) var ielaist ūdenī un ar aukliņas palīdzību izvilkt ārā.

Kad Toma grāmatiņas pirmā daļa jau nodota mazajam īpašniekam, man jāatzīst, ka uzšūt šāda veida auduma grāmatiņu ir ļoti laikietilpīgs un diezgan piņķerīgs darbiņš. To noteikti var izdarīt arī mamma, vecmāmiņa vai tante pati, bet par to noteikti ir vērts arī samaksāt rokdarbniecēm, kas ar to nodarbojas biežāk un kam katra citas krāsas filca gabaliņa dēļ nav jāpērk vesela loksne, jo atgriezumi jau ir krājumos. 😉

Lai jums izdodas skaistas grāmatiņas!

Save

Share

No Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.