Vienkāršas “klusās aktivitātes” #2

Kad iepriekšējo reiz dalījos ar 4 klusajām aktivitātēm no pārsvarā mājās atrodamām lietām, saņēmu labas atsauksmes, un tas, protams, motivē ar līdzīgām aktivitāšu idejām dalīties arī turpmāk. Nu jau ir pagājis vismaz pusgads un iekrājušās dažādas idejas, ar kurām vēlos jūs iedvesmot tagad! Starp citu, pieminētajā pirmajā rakstā es ik pa laikam pievienoju kādu bildi ar aktivitātes variāciju, jo “pastāvēs, kas pārmainīsies”, vai ne tā? 🙂 Nav svarīgi, vai esi pilna laika mamma/tētis, kam nepieciešams brīdis atpūtai, vai no mājām strādājoša mamma (kā vēl pagaidām es), kam jāatrod laiks darbam, vai pilnas darba slodzes mamma, kuras bērnudārzniekam nepieciešama mierīga vakara nodarbe (vai varbūt rīta nodarbe pirms dārziņa, lai arī vecākiem ir iespēja sataisīties uz darbu) – patstāvīgas un uzmanību noturošas aktivitātes noder ikvienā ģimenē.

Arī šoreiz uzsvars būs uz konkrētām lietām, ko var izmantot dažādās aktivitāšu variācijās. Ir dažas Toma iemīļotas nodarbes, ko viņš regulāri jautā pats un kur nekādas izmaiņas nevēlas, savukārt citas piedāvāju es, kad šķiet, ka bērnam nekas vairs neinteresē, reizēm arī izdomāju ko jaunu, lai atrautu no multfilmu skatīšanās, ja tā ir pārāk ievilkusies.

Es centīšos norādīt aptuveno bērna vecumu, no kāda aktivitāte varētu būt aktuāla un pats galvenais droša, bet tas tomēr ir ļoti individuāls jautājums un atkarīgs gan no bērna, gan no tā, ko vecāki dara šīs aktivitātes laikā – vai spēj 100% uzmanīt katru bērna darbību vai vairāk pievēršas saviem darbiem (tomēr es ieteiktu atrasties vienā telpā ar bērnu, lai vismaz ar acs kaktiņu bērnu pieskatītu visu laiku). Izmēģiniet uz izvērtējiet – ja jūtaties nedroši par kādu materiālu, tad ņemiet nost un aizstājiet ar ko citu jūsu bērnam piemērotāku.

MĀJĀS GATAVOTAS “SMILTIS” (1+)

Ar kādiem tik nosaukumiem interneta dzīlēs nevar atrast dažnedažādas no pārtikas produktiem pagatavojamas smiltis! Vienas no populārākajām ir mēness smiltis (moon sand) un arī tām atrodamas vairākas receptes, manuprāt, atkarībā no tā, no kuras valsts recepte nāk un attiecīgi kuri produkti tur ir lētāki un pieejamāki.

Es nolēmu izmēģināt šādu recepti:

  • milti
  • cukurs
  • eļļa

 

Miltus un cukuru ņem līdzīgās proporcijās, piejauc nedaudz eļļu. Lielākoties receptēs ir minēta bērnu ķermeņa eļļa, bet es izmantoju pārtikā lietojamu eļļu, ja nu Toms izdomātu smiltis pagaršot. Smilšu gatavošanas procesā iesaistīju Tomu – faktiski es tikai iedevu sastāvdaļas un ļāvu, lai pats visu samaisa un samīca.

Rezultāts? Masa nedaudz atgādina drupanu smilšu mīklu. No tās var izspiest dažādas formiņas, varbūt ka pat nedaudz tā atgādina kinētiskās smiltis, bet ir krietni rupjāka. No mašīnām vai citiem rotaļā iesaistītajiem priekšmetiem smiltis jānomazgā ar trauku līdzekli vai ziepēm, jo šīs smiltis ir drusku taukainas.

 

Ja gribas ko vienkāršāku un netaukainu, tad var izmantot miltus vai arī cieti (parasti piemin kukurūzas cieti, bet noteikti derētu jebkāda) vienus pašus.

 

Atkal ir nepieciešama dziļāka paplāte vai lēzens paliels trauks, kurā darboties, lai smiltis puslīdz noturētos iekšā. Ja jau tās skaitās smiltis, tad vispiemērotākās mantiņas, ko šeit izmantot būtu dažādas mini būvniecības mašīnas, spēļu lāpstiņas, mini spainīši, kēksu formiņas utt.

 

 

KOKVILNAS BUMBIŅAS (2+)

Kokvilnas bumbiņu aktivitātes ir vienas no TOP aktivitātēm amerikāņu mammu blogos. To pozitīvās īpašības: pieejamas dažādas krāsas un izmēri (jo mazāks bērns, jo lielāku izmēru vajadzētu izvēlēties, bet es neieteiktu tās dot mazuļiem, kas vēl visu liek mutē) un aktivitātes izdodas pavisam klusas.

 

 

Kokvilnas bumbiņas var šķirot pa krāsām, mest pudelēs (tāpat kā kastaņus, lai trenētu pirkstiņus), ņemt ar pinceti un likt traukā, pārbērt no viena trauka otrā, skaitīt, škirot pa izmēriem, ja ir dažādos izmēros. Ko mēs vēl neesam izmēģinājuši – ar šīm bumbiņām var spēlēties arī vannā, tikai svarīgi neaizlaist kādu kanalizācijā, lai to neaizdambētu.

 

Latvijā par pieņemamu cenu kokvilnas bumbiņas redzēju tikai izstādē “Bērnu pasaule”, bet diemzēl neatceros pārdevēja nosaukumu. Grāmatnīcās un hobija preču veikalos to piedāvājums ir mazs un cena liela, tāpēc es bumbiņas pasūtīju ebay vai aliexpress (vairs jau neatceros, kurā tieši) interneta veikalā.

 

ŠENILA KOCIŅI (2+)

Pūkainās drātiņas, ko izrādās pareizi sauc par šenila kociņiem, pierasts redzēt vecāku bērnu rokdarbu komplektos, jo no tām mēdz taisīt dažādus dzīvniekus. Tomēr ir viena aktivitāte, kas ļoti patīk arī maziem bērniem, un tā ir pavisam vienkārša – šenila kociņus saspraust caurdurī. Tomam patīk arī drātiņas, tāpat kā bumbiņas, izkratīt ārā no pudeles, kur tos glabāju, un mest atpakaļ iekšā.

  

Vēl viena aktivitāte ar pūkainajām drātiņām ir tām vērt virsū papīra lapiņas, kam ar caurumspiedi izspiesti caurumi vai, piemēram, pērles ar lieliem caurumiem.

Šenila kociņus pirku tepat Latvijā kādā no rokdarbu veikaliem vai grāmatnīcām. Esmu tos sagriezusi divās daļās, jo šīm nodarbēm nav nepieciešamas garas drātiņas, bet lielāks skaits gan!

KARTONA CAURULES UN MAZĀS MAŠĪNAS (6m+)

Es esmu krājējs, atzīstos. Esmu saglabājusi vairākas stingras kartona caurules, ko izmantojam, lai būvētu trases mazajām mašīnītēm. Šī aktivitāte gan uzstādāma, gan novācama minūtes laikā, tāpēc tā man pašai īpaši iet pie sirds. Caurules slīpi iestirpinu gultas redelēs, kādā citā rotaļlietā vai jebkādā citā vietā vai lietā, kas man konkrētajā brīdī šķiet piemērota. Toms paņem mazās mašīnas, caurules augšgalā tās laiž iekšā un priecājas, kad tās pa otru galu izbrauc laukā. Aktivitātei vecuma ierobežojums atkarīgs tikai un vienīgi no mašīnītēm, bet droši vien, ka tā nebūs aktuāla mazuļiem, kas vēl nav sākuši sēdēt.

 

 

Kad iekārtojam šo rotaļu gultā, tad tajā iesaistās arī laivas, jo mūsu mājās visas dīvānu spraugas ir upes.

Starp citu, cauruļu vietā var izmantot arī kartona loksni kā rampu/kalnu.

LEDUS GABALIŅI

Aktivitāte piemērota jebkura vecuma bērniem, kas nav ļoti slimīgi, jo ledus viennozīmīgi nonāks mutē. Arī šī aktivitāte ir ļoti vienkārša, ja vien saldētavā regulāri atrodas ledus trauciņi. Es uz grīdas noklāju dvieli, uzlieku kādu palielu trauku un iekšā saberu ledus gabaliņus (pēdējās reizes tos traukā no silikona formiņām izspiež Toms pats). Bērns ar ledu spēlējas, skatās kā tas rociņās kūst, pagaršo, ved rotaļu kravas mašīnā utml. Aktivitāte beidzas, kad vai nu nosalst rokas un Toms prasa tēju vai kad ledus izkusis.

 

OLU TRAUKS (1+)

Olu trauki lieti noder nelielu priekšmetu šķirošanai un pārkrāmēšanai. Sākumā tie var būt vienkārši kastaņi un atbilstoša izmēra karote, vēlāk var olu trauka nodalījumos ielikt dažādu krāsu papīriņus un lūgt, lai bērns saliek tajos atbilstošu krāsu bumbiņas vai lego klučus.

 

BILŽU IZSTĀDE UZ “VEĻAS AUKLAS” (2+)

Šīs aktivitātes pamatmateriāli ir knaģi un aukla. Spraust pie auklas jau var jebko – es piedāvāju saspraust dzīvnieku kartiņas kā izstādē, bet tikpat labi var spraust zeķes, saņemtās apsveikuma kartiņas un daudz ko citu. Darbiņš sākumā nav viegls un bērnu var sadusmot, ja uzreiz neizdodas, bet tas ir labs treniņš pirkstiņiem un visticamāk bērnam sniegs gandarījumu, kad izdosies.

 

Kā vienmēr labprāt uzklausīšu jūsu viedokļus par šīm aktivitātēm un idejas jaunām! 🙂

Share

No Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.