Mierīgie un nemierīgie bērni

Visticamāk prognozes par to, vai jūsu bērns būs mierīgs vai nemierīgs, gaidību laikā būsiet dzirdējuši gana daudz. Un visticamāk būsiet sasapņojušies par to, kā jūsu mierīgais bērns tikai ēdīs un gulēs un negulēšanas brīžos pats smuki spēlēsies savā gultiņā. Tas gan nav pilnīgi neiespējami, nepārprotiet! Taču, pirmkārt, neviens precīzi neatceras, cik skaļš, kluss, mierīgs vai nemierīgs ir bijis zīdainis katrā konkrētā savas attīstības posmā. Otrkārt, janajiem vecākiem pat klusa bērna raudāšana šķiet skaļa. Un raudāt bērns raud, jo sākumā tā ir vienīgā valoda, kādā viņš prot pateikt, ka ir izsalcis, laiks mainīt autiņbiksītes vai kaut kas sāp, ir par skaļu, par klusu, par karstu…

Atceros kā pirmajos mēnešos samulsu no jautājuma: “Ir mierīgs?” Parasti īgni atbildēju, ka nezinu, kāds ir mierīgs un kāds ir nemierīgs zīdainis, jo šis ir mans pirmais bērns un man nav ar ko salīdzināt. 😀

Kad bijām pāris dienas ciemojušies pie vecvecākiem, jautāju viņiem, kurā kategorijā mūsu bērns ietilpst (vai nav smieklīgi!)? Visi kā viens paraustīja plecus un noteica: “Drīzāk laikam mierīgs, es jau vairs neatceros…” 🙂 Ja jau mūsu vecāki, kas katrs izaudzinājuši 3 bērnus, nevar viennozīmīgi atbildēt uz šo visus interesējošo sarežģīto jautājumu, tad kā gan lai kāds, kurš ir mamma vai tētis tikai pāris mēnešus (vai pat nedēļas) uz to atbild?

Es ticu, ka šādā veidā radi un draugi tikai mēģina noskaidrot, kā jums klājas un kā tiekat ar jaunajiem pienākumiem galā, taču aicinu to pajautāt citiem vārdiem, uz kuriem jaunie vecāki pratīs atbildēt. 😉 Un tie, kam ir vairāki bērni, paši pastāstīs, kurš mierīgāks un kurš nemierīgāks, nebūs pat jājautā.

P.S. “Latvijas radio” raidījuma “Ģimenes studija” raidījumā par bērnu temperamenta izpausmēm Diāna Zande izskaidroja, kā jebkurš bērna temperaments attiecīgā vecumā būs vislabākais vai visdrošākais gan viņam pašam, gan vecākiem. Silti iesaku ikvienam to noklausīties, lai vēl un vēlreiz pārliecinātos, ka nevienu cilvēku nevajag “lauzt” vai mēģināt pārtaisīt pēc saviem ieskatiem. Kā vienmēr, psiholoģe arī atgādināja, ka temperamentam nav nekāda sakara ar visatļautību.

Share

No Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.