“Dari pats” mazuļa pirmajam gadiņam! DIY

Šoreiz vēlos padalīties ar vairākām rotaļlietu un mazulim noderīgu lietiņu idejām – gan tām, ko es paspēju izgatavot, gan – ko gribēju, bet kam nesanāca laika. Visu jau nevar un nemaz nevajag. ☺ Bet domāju, ka šie manis atrastie un par labiem atzītie DIY projektiņi noderēs vēl kādai mammai vai kādam raudzībās gājējam.

KO ES REALIZĒJU:

1. Tamborēts hanteles tipa grabulis

lielsunmazs_tamborets-grabulis-kakis

Šo grabuli es tamborēju bez parauga un arī pati valdziņu skaitu un secību pierakstījusi neesmu. Bet tas jau tāpat ir atkarīgs no izvēlēto dziju biezuma.

Nepieciešamie materiāli: dzija (lieliska iespēja izlietot skaistu krāsu nelielus dzijas atlikumus), kinderolas “iekšiņa”, pērlītes (ko iebērt kinderolā grabuļa skanēšanai), vilnas vai cita dabīga materiāla audumu un dziju atgriezumi pildījumam.

Darba gaita: Lai tamborējums būtu blīvāks, ieteicams dziju likt 2 kārtās. Sāk tamborēt no apakšas (apkārt kinderolai) – vispirms tamborējot dažas rindiņas pa apli. Iesaku sākt nevis kā skolas tamborēšanas grāmatās ar 6 cilpiņām, bet gan veidojot “magic ring”, jo tad vidū nepaliks caurumiņš.  Visu laiku piemēra tamborējumu kinderolai, lai redzētu, kurā vietā vairs nevajag apli palielināt, bet jāsāk veidot pāreja uz tamborēšanu uz augšu. Kinderolas augšā apli arvien sašaurina līdz sasniedz vēlamo diametru vidus daļai un sāk pamazām likt iekšā pildījumu (to tamborēšanas gaitā pamazām pilda visu laiku). Vidus daļu tamborē tik garu, lai var paņemt rokā arī pieaugušais. Tālāk tamborē galvu kā apaļu bumbu, atkal jau izmantojot nelielu viltību, lai nepaliktu nesmuki caurumiņi. Ausis es uztamborēju reizē ar galvu, taču, lai to izdarītu, ir ļoti rūpīgi jāskaita un jādomā līdzi. 🙂 Ja negribas sarežģīt dzīvi, tad austiņas var mierīgu prātu pietamborēt klāt arī beigās. Pats pēdējais ir izšūt sejiņu un grabulītis gatavs. Ja gribat tamborēt nevis kaķi, bet zaķi, tad galvas tamborēšanu varat pašpikot šeit.

2. Tamborēta sedziņa

lielsunmazs_sedzinaVienā no pirmsdzemdību lekcijām stāstīja, ka mazulim ieteicama tamborēta vai adīta sedziņa ar palieliem caurumiem, lai nebūtu jāsatraucas par segas uzvilkšanu uz galvas. Un tiešām – dažu mēnešu vecumā bija tāds periods, kad mazais bieži sev galvai pāri pārvilka segu. Tāpat šāda sedziņa noder diendusām, kad lielo segu īsti neprasās. Tā kā Toms ir rudens bērns, tad sedziņu tamborēju no 100% merino vilnas dzijas, kas, manuprāt, ir vispiemērotākais materiāls mazulim, jo tas ir dabīgs, mīksts, silts un nekož ne pat mazdrusciņ. Vasarai gan prasītos otra – plānāka kokvilnas sedziņa. Piemērotākais sedziņas izmērs zīdainim ir 80×100 cm. Man bija nepieciešamas 8,5 dzijas fices (50g) šādai sedziņai ar dekoratīvi aptamborētu maliņu.

3. Filca mākonītis pie gultiņas

Šķiet, ka nu jau lielākā daļa jauno vecāku ir dzirdējuši fizioterapeitu ieteikumus virs gultiņas košus karuseļus nekarināt, to vietā parūpējoties par rotaļlietām abos gultas sānos, lai veicinātu mazuļa interesi grozīties un velties. Toties ražotāji un veikalnieki gan par šo joprojām īpaši neiespringst un izvēle speciālām pie gultas malas piekarināmām rotaļlietām ir ļoti knapa. Starp citu, man pašai arī ir radies savs viedoklis, kāpēc nevajadzētu karināt košus objektus tieši virs gultas – veseliem mazuļiem ir reflekss pagriezt galvu uz sāniem, ja tiek atgrūsts piens (lai neaizrītos), tāpēc nevajadzētu ar kaut ko pārāk uzmanību piesaistošu šo refleksu bremzēt.

lielsunmazs_makonis-1Mēs vienā gultiņas sānā piekarinājām veikalā pirktu astoņkāji, bet otrās puses acu piesaistes objektu pagatavoju pati. Plašajās interneta dzīlēs uzgāju bildes ar skaistiem dažnedažādiem mākonīšiem un man tie tik ļoti iepatikās, ka nolēmu arī pati pagatavot mazo dusmīgo lietus mākonīti.

Nepieciešamie materiāli: filcs, vate vai kāds cits pildījums, koši tamborēšanas diegi.

Darba gaita: Uzzīmē uz filca auduma mākoni un izgriež 2 vienādus eksemplārus. Uz vienas detaļas labās puses izšuj mākonim sejiņu. Priecīgu vai bēdīgu – tas jau katra paša ziņā. 🙂 Lai mākoņa abas puses kopā satamborētu, visapkārt mākonim jāsadur caurumiņi, bet var arī glīti sašūt. Kad palicis vaļā pavisam nedaudz, ieliek nedaudz pildījuma, lai mākonītis nebūtu plakans, un aizdarina mākoni ciet. Tālāk uztamborē vai uzšuj lietus lāses un piestiprina mākonim pietiekoši garu cilpiņu, lai, stiprinot pie gultas, caur to varētu izvilk visu mākonīti.

4. Aktivitātes paklājs

lielsunmazs_aktivitates-paklajsPar aktivitātes paklāju jau esmu rakstījusi senākā bloga ierakstā. Arī mūsu mājās ir tāds pats putuplasta puzles paklājs kā daudzās citās mājās (un tas mums likās nepieciešams tikai tāpēc, ka tādus bijām redzējuši visās citās mazuļu mājās :D), tāpēc vēl jo vairāk varu apgalvot, ka auduma aktivitātes paklāji ir daudz praktiskāki, ērtāki un drošāki.

Tā kā tas bija mans pirmais aktivitātes paklājs, tad jāatzīst, ka “aktīvos laukumiņus”, ko ieliku paklājiņa stūros, labāk būtu bijis likt vairāk uz vidu. Bet citādi paklājs ir ļoti ērts, mīksts un mazgājams veļasmašīnā. 🙂

5. Putnu un taureņu “karuselis”

lielsunmazs_blogs_putnu_taurenu_karuselisNav jau tā, ka krāsainie un skaistie karuseļi nekur nenoder – domāju, ka tie ir piemēroti  pārtīšanas vietām. Kad mazulis sāk aktīvi velties, reizēm ir neiespējami viņu pārģērbt – un diezgan loģiski, jo griestos nekā interesanta taču nav! Katrs, protams, šādu situāciju risina citādāk, taču viens no variantiem ir virs pārtinamās virsmas pakarināt kādu skaistu dekoru. Man iepatikās filca putniņu karuselis, taču līdzīgu izgatavot nebija laika. Tāpēc no jau mājās esošiem putniņiem (no izjukušas Ziemassvētku dekorācijas), papīra taureņiem, zvaniņiem un smukām pogām izveidoju jauku dekoru.

KO VĒL ES GRIBĒJU REALIZĒT:

6. Groziņš grabuļiem “Pūcīte”

20160420_114647.jpgpinkmouseboutique1_owl_basket

Puspabeigts man palika groziņš ar pūces seju (es gan domāju, ka to kādreiz pabeigšu un tad šeit nokļūs gatavā groziņa bilde!). Pūces jau vispār ir kļuvušas dikti modīgas pēdējos gados un arī man tās šķiet jaukas. Biju paredzējusi apvienot labāko no diviem dažādiem pūču groziņiem – līdzīgu tamborējuma rakstu un rokturīšus kā no šī parauga, bet acis, tādas kā mazākajā bildē, no cita.

7. Aktivitātes bumbas

Vispirms uzgāju divu veidu tamborētas “puzles bumbas”, kas man ļoti iepatikās:

Vēlāk pamanīju, ka pirmā puzles bumba, uzšūta no auduma un kas vairs nav saliekama, tiek dēvēta par Montessori bumbu:

Gan tamborēta, gan šūta, šāda bumba nebūs nekāds pāris stundu darbiņš, taču atsauksmes liecina, ka zīdaiņi par tām ir sajūsmā! Man personīgi šķiet, ka labāks variants ir saliekama bumba, jo tad tā būs aktuāla ilgāk (es noteikti arī šūto variantu pārveidotu par saliekamu).

8. Apmetnis jeb sedziņa ar piedurknēm

Pēc manas pieredzes, gada aukstajā sezonā mazulis autokrēsliņā vislabāk jūtas (t.i. viņam nav karsti un nav auksti) saģērbts mīkstā un ērtā kokvilnas vai flīsa kombinezonā un apsegts ar sedziņu, jo autokrēsliņš jau pats par sevi muguriņu ļoti silda. Turklāt sedziņu var uzlikt pa virsu drošības jostām un viegli noņemt, kad mašīna iesilst – šādi sanāk arī drošāk.

Vienīgais sedziņu mīnuss ir tas, ka apsegtas tiek arī rociņas, neļaujot mazulim rotaļāties. Tāpēc, ieraugot pamācību mazuļu sedziņai ar piedurknēm un apkaklīti, nodomāju, ka šis ir vislabākais risinājums. Es gan šo pamācību atradu nedaudz par vēlu, tāpēc arī sedziņa netapa.


Beigās gribu piebilst, ka lielāko daļu no “dari pats” idejām es ieraugu Pinterestā. Un iesaku jums nebaidīties no šī vārda. Man nav īsti skaidrs, no kurienes ir radies apzīmējums “pinterestīgas” bildes, jo realitātē tas ir milzīgs DIY projektu, interjera ideju, stila un skaistumkopšanas knifiņu portāls. Visticamāk šo apzīmējumu ir izdomājis kāds, kas Pinterestu nemaz neizmanto. Man tā ir viena no iemīļotākajām vietnēm, kur atrast labas idejas. 😉

Share

No Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.