4 “klusās” aktivitātes #1

Kamēr bērni vēl ir bēbīši, mēs – mammas – viņu dienas gulēšanas laikus cenšamies izmantot sev. Ar to visbiežāk saprotot: ēst gatavošanai un citiem saimnieciskiem darbiem. 😀 Bet svarīgākais tomēr būtu tiešām SEV – kafijai, garākai dušai, iemīļotajam seriālam, pasērfošanai internetā un hobijiem. Kamēr bērni vēl ir bēbīši, šādas diendusas ir pat vairākas pa dienu, vēlāk nostabilizējas divas, tad paliek viena, ko jāatzīst – es gaidu ļoti! Un tad vienā brīdī ik pa laikam šī diendusa izpaliek! Hei, un kad man mierīgi padzert kafiju? Siltu un reizē nespēlējoties ar mašīnītēm!! Paskatīties seriālu reizē pārbaudot e-pastu, pa kluso apēst šokolādi? Esmu pie sava “brīvā laika” pieradusi un negribu no tā atvadīties!

Protams, ir taču izgudrotas multfilmas, bet ar tām nav pārāk labi aizrauties un ne vienmēr izdodas pastrādāt vai atpūsties, fonā skanot multfilmām.

Un vēl ir puzles! Jā, ja jums izdodas bērnu ieinteresēt ar puzlēm, tad to likšana arī ir ļoti vērtīga, attīstoša un aizraujoša klusā aktivitāte!

Bet es gribēju pastāstīt par ko citu, jo reizēm gatavās rotaļlietas apnīk un ir varbūt par krāsainu vai par konkrētu… Ļoti labs risinājums, lai atrastu laiku mammai sev / nomazgāt traukus / pastrādāt / saplānot dienu, nedēļu, finanses vai ceļojumu ir tā dēvētās “klusās aktivitātes”, kas notur bērna uzmanību uz vismaz 15 minūtēm un ar ko bērns darbojas pats, ideāli, ja reizē kaut ko iemācoties.

Šoreiz padalīšos ar četrām aktivitātēm no lietām un produktiem, kas atrodami mājās un kas iepatikās Tomam, un pašās beigās linku uz vienu, kas varbūt patiks kādam citam bērnam, bet Tomam neiepatikās. Ļoti priecāšos, ja komentāros ieteiksiet aktivitātes, kas patīk jūsu bērniem, lai varam tās izmēģināt! 🙂

1. MANNA, RĪSI UN DAŽĀDI TRAUCIŅI

Ideju par mannas bēršanu ar karoti no paplātes trauciņos es noskatījos Ziemassvētku pasākumā. Daļu bērnus šī nodarbe aizrāva uz ilgu laiku, daļa pamēģināja un aizskrēja tālāk – kā jau tas ir ar visu. Mājās šo ideju nolēmu papildināt un padarīt interesantāku, mannai pievienojot arī rīsus. Tātad, kas būs nepieciešams:

  • paplāte vai zema kaste
  • manna
  • rīsi (parboiled, lai vairāk atšķirtos krāsa no mannas) vai mazie makaroni, bet varētu derēt arī bulgurs vai grūbas, šķeltie zirņi…
  • trauciņš ar vāku, kur glabāsiet mannas un rīsu maisījumu
  • karote
  • sietiņš

Aktivitātes variēšanai papildus:

  • dažādi trauciņi no jūsu virtuves arsenāla, lai tos varētu katru reizi pavariēt, bet iesaku izmantot plastmasas, koka un metāla traukus, lai nebūtu jāsatraucas, ka kaut kas var saplīst
  • piltuve
  • neliela caurspīdīga pudele

Pirmajā reizē es paplātē iebēru mannu un rīsus, noliku uz paplātes trauku ar vāku, krūzīti, kurā ielikts sietiņš un ēdamkaroti. Milzīgs bija mans pārsteigums, kad cerēto 15 minūšu vietā darbošanās aizņēma vairāk kā pusotru stundu! Darbošanās beigās es visu sabēru trauciņā ar vāku un noliku.

Otrajā reizē iedevu vairākas mērkarotes un krūzīti aizstāju ar dažāda izmēra traukiem. Darbošanās aizņēma kādas 40 minūtes, kamēr es mierīgi pagatavoju vakariņas. No otrās reizes sāku aicināt pašu beigās sabērt visu traukā ar vāku, ar manu palīdzību, protams.

Trešajā reizē iedevu nelielu caurspīdīgu plastmasas pudeli (tādu, kādās lielveikalos tirgo uz vietas svaigi spiestās sulas) un piltuvīti. Ēdamkaroti aizstāju ar mazu koka karoti. Pēc brīža Toms sietiņu man atdeva atpakaļ, šoreiz tas nav vajadzīgs. Šķiet, ka darbošanās viņa uzmanību noturēja apmēram stundu.

Ir pagājis kāds laiks un rīsus ar pārtikas krāsvielu esam pārkrāsojuši sarkanus – lai interesantāk!

 

Tāpat arī esam iegādājušies brīnišķīgās Viking Toys darba mašīnas – ekskavatoru un kravas mašīnu. Es no sirds varu ieteikt uzmeklēt tieši šī ražotāja rotaļu mašīnas, jo, pirmkārt, tās ir drošas jau pavisam maziem bērniņiem, otrkārt, tās ir ļoti izturīgas, bet reizē gana mīkstas, lai bērns nevarētu savainoties uzkāpjot vai uzkrītot virsū, treškārt, tās var mazgāt un peldināt un, ceturtkārt, tās ir pietiekoši lētas (katra mašīna maksāja apmēram pusotru eiro, pirkām Rimi).

2. SNIEGS

  

Kamēr ārā ir sniegs, to var izmantot arī rotaļām telpās. Piemēram reizēs, kad ārā nevarat pavadīt tik daudz laika, cik bērnam gribētos, jo mammai jāgatavo ēst vai jāizdara kāds cits steidzams darbiņš. Ņemam spainīti un ar karoti to kopā sakrāmējam pilnu ar sniegu. Arī pilsētā tīru sniegu var atrast, kaut vai uz palodzes, balkona vai dzīvžoga.

Liekam sniegu uz paplātes un…

 

…pirmajā variantā es piedāvāju sniegu krāsot. Interesanti, bet tad tomēr ir daudz vairāk jāskatās līdzi, lai sniegs netiktu ēsts un lai krāsu neiesmērētu acīs.

 

…no otrās reizes dodu vairākus dažādu formu trauciņus, ar ko spiest formiņas. Dienā, kad pirms tam ārā būvējām sniega vīru, Toms sniega vīru uztaisīja arī uz paplātes, bet es palīdzēju tam ielikt acis, degunu un muti. Šādi bez krāsas, bet ar formiņām, spēlēties ir interesantāk un droši var arī sniegu nedaudz uzēst.

3. CAURULES UN KASTAŅI / AUDUMA BUMBIŅAS

  

Kastaņi mūsu mājās ir jau no Toma gada vecuma, kad galvenais treniņš bija tos pa samest plastmasas pudelē. Tomam daudz foršāk gan vienmēr ir licies kastaņus izbērt no pudeles ārā pa visu grīdu… Patiesības labad jāsaka, ka ar kastaņiem šī aktivitāte nemaz nav klusa un tie mēdz no spainīšiem lekt ārā, bet tā kā vēl neesmu sagādājusi auduma bumbiņas, tad izmēģinājām šo aktivitāti ar tiem materiāliem, kas nu mums mājās bija.

Būs nepieciešama viena vai vairākas caurules – es izmantoju kartona ruļļus no dāvanu papīra un no plotera papīra, bet labi nederēs arī plastmasas santehnikas caurules vai tie paši papīra dvieļu kartona kodoli. Caurules var ar līmlentu pielīmēt pie sienas, bet es ātrajā izmēģinājuma variantā tās piespraudu ar knaģiem pie veļas žāvētāja. Apakšā jāsaliek trauciņi (ar auduma bumbiņām tie varētu būt katrs citā krāsā, kur tad attiecīgi jāsamet tādas pašas krāsas bumbiņas).

 

Bet tas nav vienīgais variants kā spēlēties ar kastaņiem un kartona ruļļiem. Mēs tos iestiprinām visdažādākajos veidos, apvienojam ar pudelēm, bļodām, bundžām…

Toms arī pats izdomā jaunas variācijas šai nodarbei, piemēram, miskastes mašīnā kastaņus, zīles un čiekurus sabērt caur garo cauruli nevis kā parasti no konteinera.

4. KRĀSAINAS ROKASSPRĀDZES (VAI TRAUCIŅI) UN KLUCĪŠI

 

Latviešu mammas Karīnas blogā ieraudzīju vienkāršu aktivitāti, kas arī Tomam ļoti iepatikās. Krāsainas gumijas rokassprādzes un tādu pašu krāsu klucīši vai jebkādi citi priekšmeti, ko ievietot rokassprādzēs. Šī nav aktivitāte, kas varētu noturēt uzmanību pusstundu vai stundu, taču uz minūtēm 10-15 gan. Jo vairāk krāsu, jo interesantāk un grūtāk!

 

Pirms izlasīju ideju par rokassprādzēm, es jau no diezgan maza vecuma Tomam piedāvāju krāsu šķirošanas vingrinājumus, lai saprastu, kurā brīdī krāsu uzdevumi viņu sāks interesēt. Viens no tādiem – piramīdas trauciņos sašķirot lego puķītes (vai jebko citu, bet man patīk izmantot pēc formas vienādus priekšmetus, lai vienīgais, kas tos definē, būtu krāsa).

+ PUDELE UN LENTAS

Kad kādā blogā ieraudzīju aktivitāti, kur bērniem tiek piedāvāts grozs ar dažādām lentām un caurspīdīga plastmasas pudele, kurā tās stūķēt iekšā, man likās, ka arī Tomu kas tāds varētu ieinteresēt uz ilgāku laiku. Bet nekā! Neieinteresēja pat uz 5 minūtēm. Protams, var gadīties, ka piedāvāju nepareizā laikā un iespējams, ka citā laikā un vietā vēlreiz mēģināšu šo aktivitāti piedāvāt, bet iespējams, ka kādam citam bērnam tā ļoti iepatiksies uzreiz!

Mēs ar “klusajām aktivitātēm” pārsvarā nodarbojamies virtuvē, jo daļa no tām ir saistīta ar nosmērēšanās vai grīdas piebēršanas risku, bet arī puzles likšana piesaista ilgāk, ja ar to nodarbojamies telpā, kur apkārt neatrodas desmit (un vairāk) citu raibu mantu. Ja jums ir darbistaba, tad tīrākās no aktivitātēm ļoti labi varētu veikt tajā, tādējādi arī iemācot, ka darbiņam un mācībām ir savs laiks, telpa un forma (sēžot kārtīgi pie galda).

Tagad, kad pusgadu vēlāk papildinu šo rakstu, esam jau atvadījušies no Toma barošanas krēsliņa, jo pēdējā laikā to izmantojām tikai radošām aktivitātēm. Tāpēc ar lielu daļu minēto aktivitāšu esam “pārcēlušies” uz istabu, bet, lai būtu vieglāk savākt izbērtos rīsus, mannu un citus sīkumus, aktivitātes ierobežojam uz grīdas izklājot vaskadrānu.

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Save

Share

No Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.