Toma grāmatas #3. Brīnišķīgas pasakas miegam

Pēdējos Ziemassvētkos Toms no Ziemassvētku rūķiem saņēma divas brīnišķīgas pasaku grāmatas – brīnišķīgas gan satura, gan ilustrāciju ziņā.

Nelielai atkāpei jāsaka, ka pēdējos gados bērnu grāmatās ilustrācijas bieži vien skumdina – tās ir pliekanas, ar maz detaļām, līdz ar to maz vietas iztēlei un bērns jau vēlas pāršķirt nākamo lapu, lai pētītu nākamo bildi, kamēr vēl vecāki nav paspējuši izlasīt šo. Lūk, tur arī slēpjas ilustrāciju nozīme – tām ir jāspēj noturēt bērna uzmanība, kamēr vecāki izlasa visu atvērumā nodrukāto tekstu. Nav jau jākopē Margarita Stāraste, bet mēģināt atdarināt bērnu zīmējumus – tas arī īsti nestrādā un neuzrunā.
Bet, protams, ir arī skaistas un saturiski labas grāmatas, par tām arī šad un tad pastāstu jums. Tādas ir arī šīs divas rūķu grāmatas, par kurām vēlos pastāstīt nedaudz vairāk.

“PASAKAS naksniņai”, Tonijs Volfs (ilustrācijas), Anna Kasalisa (teksts), Andrea Dami (ideja) – liela un smaga grāmata, drukāta uz biezajām lapām, tāpēc būs piemērota arī pavisam maziem bērniņiem (tomēr tikai un vienīgi vecāku uzraudzībā, jo izdevējs brīdina, ka tā nav piemērota līdz 3 gadu vecumam dēļ sīkām detaļām – man gan nav skaidrs, kuras tās ir). Grāmata tulkota no itāļu valodas.

Lai gan šī grāmata it kā sastāv no 5 atsevišķiem stāstiem, es teiktu, ka tas tomēr ir viens garš stāsts. Tiesa gan – reti ir tie vakari, kad spēju izlasīt visu grāmatu no sākuma līdz beigām, jo… gluži vienkārši tā ļoti uzdzen miegu, kā nekā grāmata ir par Miega rūķi! Tāpēc bieži nākamajā vakarā turpinām no vietas, kur palikām iepriekšējā.

Kā jau minēju ievadā, ilustrācijas ir ļoti skaistas, tās mudina pētīt un skaitīt, un atcerēties… Ļoti laba grāmata, lai noskaņotos miegam – darbojas daudz labāk par Trusīti, kurš ļoti gribēja aizmigt. Kā vienīgo mīnusu jāpiemin, ka pāris vietās lappušu fons ir tik tumšs, ka naktslampiņas gaismā grūti saskatīt burtus, citādi – perfekta grāmata.


“RŪĶĪTIS un meža zvēriņi”, Karloss Buskē (mākslinieks) – A4 formāta grāmata, kas paredzēta kā pirmā lasāmgrāmata (viss teksts nodrukāts ar lielajiem burtiem). Grāmata tulkota no poļu valodas.

Lai gan šī ir paredzēta kā lasāmgrāmata, tā ir arī lieliska pasaku grāmata, ko lasīt bērnam priekšā pirms miedziņa un ne tikai. Grāmatā ir 4 stāsti par izpalīdzīgo rūķīti Vari un: vāverēm, zaķiem, jenotiem un bebriem.

Šajā grāmatā katrs atvērums ir īsts mākslas darbs, gluži vai glezna, un man šķiet, ka joprojām neesam izpētījuši visas detaļas skaistajos zīmējumos. Atkal, ja jāmin viens mīnuss, tad katrs stāsts beidzas atvēruma vidū, kur jau sākas arī nākošais stāsts, līdz ar to ir grūtāk beigt lasīšanu pēc viena vai diviem stāstiem, jo bērns jau ir ieraudzījis nākamā stāsta ilustrāciju. Bet varbūt, ka mums šāds izkārtojums šķiet kā mīnuss, citiem pluss. 🙂

Share

No Comments

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.