Smilšu kaste DIY

Pavasaris ir īstais brīdis pastāstīt, kā tapa mūsu smilšu kaste un cik vispār izdevīgi un laikietilpīgi ir tādu būvēt pašiem.

Pētot smilšu kastu piedāvājumus internetā, bijām jau sapratuši, ka vēlamies kasti ar vāku, kas salokās kā soliņi. Šķita arī, ka var atrast pieņemamas cenas variantus, bet varbūt pašiem uzbūvēt būtu lētāk un varētu būvēt lielāku… Vienvārdsakot atkal nostrādāja mūsu “uztaisīt-pašiem” gēns un ķērāmies pie darba.

Vispirms izdomājām, ka smilšu kastes izmēri būs apmēram 1,50 x 1,50m (galarezultātā tā ir nopietna, vietas pietiktu arī draugiem!). Neko diži vairāk jau izrēķināt nevar, kamēr nav zināmi dēļu izmēri. Par soliem modificējamā vāka konstrukcijas gan izpētījām, lai saprastu, kas un cik daudz tur nepieciešams.

Dodamies uz gateri! Ja dēļus pirktu kādā no būvniecības veikaliem, tad gan nekas lētāk nesanāktu, gluži pretēji. Pirmajā gaterī neko īsti piemērotu neatrodam, tāpēc dodamies uz citu un tur atrodam smukus ēvelētus dēļus ar noapaļotām kantēm. Uz vietas, vadoties pēc dēļu izmēriem, sarēķinām nepieciešamo daudzumu un palūdzam dēļus sazāģēt atbilstošos garumos. Rēķinot jāņem vērā, ka starp dēļiem jāatstāj spraugas – pāris mm noteikti (mūsu kļūda – atstāt pārāk mazas spraudziņas, jo ziemā dēļi piebriest un tad smilšu kastes vāku nevar pilnībā aizvērt).

Kad dēļi ir, skaitām, cik vajadzēs skrūves un kāda garuma. Vēl eņģes, lai vāku var salocīt kā soliņus. Krāsa – netoksiska, piemērota bērnu rotaļu laukumiem. Un, pats pēdējais, apakšā vajadzētu piestiprināt ģeotekstilu, tātad jānopērk gan tas, gan platgalvas naglas vai kniedes.

1. KRĀSOJAM DĒĻUS! Neatceros, vai tā bija Jāņu nakts vai kāds cits vakars, kad nolikuši vakara pastaigā aizmigušo Tomu gulēt, nolēmām pasēdēt ārā, iedzert vīnu un nokrāsot dēļus. Šis darbiņš nav piemērots vēl 2 gadus nesasniegušam ķiparam, bet tas arī ir vienīgais, kam jāpapūlas atrast laiks, kad mazais čuč vai ir aizņemts citos piedzīvojumos. Dēļus rūpīgi jānokrāso 2 kārtās no visām pusēm. Ideāli būtu tos impregnēt, t.i. iemērkt krāsas “vannā” uz kādu laiku, bet tas mums šķita par sarežģītu.

 

2. SKRŪVĒJAM VISU KOPĀ! Es neieslīgšu garos izklāstos, kā tieši likām dēļus, cik un kur skrūves (ja vien neradīsies pieprasījums pēc precizēta paskaidrojuma), bet ceru, ka mani zīmējumi ir pietiekoši saprotami, lai palīdzētu jums uzbūvēt savu smilšu kasti!

 

Galvenais ir precīzi taisnos leņķos salikt kopā smilšu kastes malas un to var pārbaudīt izmērot abas diagonāles – ja tās ir precīzi vienādas, tad leņķi taisni. Tālākajos darbiņos var droši palīdzēt arī mazais cilvēks.

  

Paņemt no paciņas skrūvīti vai divas (mācīties skaitīt līdz 2), ielikt skrūvi izurbtajā caurumā (koncentrēšanās un treniņš pirkstiņiem). Palīdzēt nomērīt, pieturot mērlenti. Vērot, kā tētis darbojas ar instrumentiem, apjaust darbu secību. Mācīties pacietību, jo tas nav ne stundas, ne vienas dienas darbiņš. Redzēt, ka arī tas, kas nopērkams veikalā, nerodas pavicinot burvju nūjiņu.

3. SMILTIS. Ar tām jau arī ir vesela epopeja, vienalga, vai smilšu kasti būvējam paši vai pirktu veikalā. Interneta veikalos tiek piedāvātas speciālas smiltis smilšu kastēm mazos maisiņos, kas, parēķinot, izmaksātu veselu bagātību. Būvniecības veikalos ir nopērkamas smiltis, kas piemērotas gan bruģēšanai, gan arī smilškastēm. Un tad ir vecais labais “ss” sludinājumu portāls, kurā reklamējas vairāki smilšu karjeri. Beigu beigās, varbūt ir zināms kāds smilšu karjers tuvumā, uz kurieni vienkārši var aizbraukt, visu noskaidrot un sarunāt. Tā rīkojās arī mans vīrs un viņam tika atļauts pašam sarakt nepieciešamo daudzumu smilšu bez maksas. Par to mēs sakām lielu paldies Marekam no Jaunmārupes karjera! No vienas puses sīkums, no otras – tik patīkami, ka kāds izpalīdz, un tas pilnīgi noteikti rada vēlmi arī pašiem kādam palīdzēt.

 

Tas tad arī viss. Smilšu kaste gatava un jau top smilšu kūkas, mašīnas, kalni, ceļi un tuneļi!

<a href=”https://www.bloglovin.com/blog/18871855/?claim=x62fhq53w3c”>Follow my blog with Bloglovin</a>

Share

4 Comments

 • Maara May 5, 2017 at 20:23

  Cik skaisti Jums sanaacis! Malachi ????????

  Reply
 • Rio March 22, 2022 at 11:34

  Tiešām skaisti un praktiski. Šomēnes sākšu darbu pie savas meitiņas smilšu kastes. Šo ņemšu par piemēru, jo tas ir tieši tas, ko vēlējos. Liels paldies.

  Reply
  • g_maija March 22, 2022 at 20:14

   Paldies! 🙂 Milzīgs prieks, ka noder!
   Novēlu, lai izdodas tieši kā iecerēts!

   Reply

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.